نحوه پیدا کردن کار

نحوه پیدا کردن کار

۲۴ مهر ۱۳۹۵

اگر اولین کار زندگی تان است یا به دنبال تغییر شغل یا حضور مجدد در بازار کار پس از سال ها کناره گیری از آن باشید برای پیدا کردن کار باید دو کار اساسی انجام دهید : تعیین اهداف و پیروی از آنها ، بهره گیری از ابزارهای نوین مانند سایت ها و کانال های کاریابی و استخدام برای ورود به بازار کار. با فرض اینکه اهداف کاری مشخصی برای خود تعیین کرده اید و به دنبال پیدا کرد کار هستید در ادامه نحوه پیدا کردن کار و روش های مختلف آن را توضیح خواهیم داد.

آنچه که باید برای پیدا کردن کار انجام دهید

فراهم کردن مستندات و رزومه کاری

بازنویسی رزومه : قبل از هر کاری رزومه کاری خود را بروزرسانی کنید، رزومه مهمترین برگه خلاصه شده از خودتان ، محل تولد ، میزان تحصلات ، فعالیت هایی که داشته اید و توانایی های تان می باشد. نکاتی که باید مدنظر داشته باشید :

 • از مستندسازی دروغین در رزومه کاری جدا خودداری کنید چون در آینده با آشکا شدن دروغتان مشکلات زیادی برایتان درست می شود.
 • چندین رزومه را بررسی کرده سپس با الگو گیری از آنها توانایی ها و دستاوردهایی که داشته اید را بنویسید.
 • از افعال فعال استفاده کنید. هنگام شرح فعالیت هایتان در شغل قبلی از جملات کوتاه وافعال فعال استفاده کنید.
 • غلطیابی : چندین بار رزومه خود را بازبینی کنید تا غلط املایی یا مشکلات دستورزبانی در آن نباشد چون کوچکترین اشتباهی تاثیر منفی روی فرد مصاحبه کننده خواهد داشت.
 • قالببندی رزومه باید ساده و شکیل باشد تا حوصله فردی که آن را بررسی می کند سر نرود و با مطالعه چند خط اول کنجکاوی بیشتری برای خواندن ادامه رزومه داشته باشد ، استفاده از فونت های ساده مانند بی نازنین و رنگبندی مشکی روی کاغذ سفید توصیه می شود.

برای مصاحبه کاری آماده شوید

بسیاری از مصاحبه کننده های شرکت های بزرگ با طرح این سوال کلی مصاحبه را آغاز می کنند : درباره خودتان به من بگویید. منظور از این سوال شرح زندگی نامه و نحوه سپری کردن دوران کودکی و نوجوانی تان نیست بلکه هدف مصاحبه کننده از طرح این سوال آن است که درباره مشاغل قبلی که داشته اید و تجارب و دستاوردهایتان در دانشگاه یا شغل قبلی با او در میان بگذارید و خلاصه ای از توانایی ها و قابلیت های خود را در ۲ دقیقه برایش توضیح دهید یا اهداف آینده شغلی تان را با او درمیان بگذارید و هدفتان از استخدام در آن شرکت را به او بگویید.

 • مدت زمان پاسخ به این سوال ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه است بنابراین ساختار و توالی گفته هایتان را باید طوری مدیریت کنید که در این مدت به تمامی اهداف او از طرح این سوال پاسخ دهید . قبل از مصاحبه تمرین کنید تا در آنجا دست و پای خود را گم نکنید و استرس نداشته باشید.
 • وقتی در شبکه های اجتماعی بین گروهی از افراد ناشناس خود را معرفی می کنید ، طوری شروع به معرفی خود کنید که در چند جمله کوتاه اطلاعات دقیق و مفید درباره شما بگیرند و نکته گنگی در ذهن شان وجود نداشته باشد.

لیستی از مهارتهایی که مشتاق یادگیری آنها هستید و مرتبط با کار شماست تهیه کنید

صاحب کار یا کسی که می خواهد شما را استخدام کند مشتاق است بداند که چگونه سعی خواهید کرد یک کارمند به درد بخور برای او باشید بنابراین لیستی از مهارت هایی که درحال یادگیری آنها هستید یا در آینده برای یادگیری شان اقدام خواهید کرد ، کتاب هایی که در حال مطالعه آنها هستید ، کنفرانس هایی که می خواهید در آنها شرکت کنید تهیه کنید. بیان این موارد ذهنیت مثبتی نسبت به شما در فرد مصاخبه کننده خلق خواهد کرد.

 • افکار منطقی و مدیریت اطلاعات : در بسیاری از کسب و کار ها داشتن مهارت تجزیه و تحلیل داده ها و ارائه راهکار ها موثر به عنوان مهمترین فاکتور در انتخابشان است. آنها به راهکارهای ملموس در زمینه کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری کاری ارزش بسیاری قائل می شوند.
 • اکثر استخدام کنندگان به افرادی که توانایی استفاده از کامپیوتر را داشته باشند یا توانایی کار با دستگاه کپی یا اسکن را داشته باشند امتیاز خاصی قایل می شوند. آشنایی اولیه با نحوه کار این دستگاه ها اکیدا توصیه می شود ( منجمله شارژ تونر پرینتر و دستگاه کپی )
 • روابط عمومی بالا :استخدام کنندگان به دنبال افرادی هستند که بتوانند افکار خود را به شگل مکالمه ای یا متنی به نحو احسنت بیان کنند. افرادی که شغل خوب نصیب شان می شود معمولا روابط عمومی بالایی دارند.
 • مهارت های فردی قوی : محیط کار شامل افراد با پیشینه فرهنگی و شخصیتی متنوع است. داشتن مهارت برقراری ارتباط با دیگران و کار با افرادی با سلایق مختلف یا کار تیمی و گروهی بسیار ضروریست.

انجام مشق شب

آمادگی برای مصاحبه رفتاری

احتمالا از شما بخواهند درباره یکی از مشکلاتی که در گذشته در زندگی تان داشته اید و به آن فایق آمده اید حرف بزنید یا اینکه بخواهند شرایط فرضی ای را تجسم کنید و راهکاری برای برونرفت از آن ارائه نمایید هدف آنها از پرسیدن این سوالات سنجش توانایی شما در برخورد با مشکلات و فائق آمدن بر آنهاست. بنابراین با ارائه مثال های عینی از گذشته ( مانند : در شغل قبلی یکی از مشتریان با مشکلی برخورد کرده بود که من با ایشان تماس گرفته و مشکل او را بررسی کردم و همین تماس ساده تلفنی باعث برطرف شدن یک سوء تفاهم بزرگ و مشکل ایشان شد ) به آنها پاسخ دهید. سوالاتی که در این مرحله احتمالا پرسیده شوند :

 • درباره دورانی به ما بگویید که مجبور بودید با کسی که اصلا از او خوشتان نمی آمد کار کنید.
 • درباره دورانی بگویید که مجبور بودید روی تصمیم خود پافشاری کنید حتی اگر باعث کاهش محبوبیت شما بین دیگران شود.
 • درباره کار نوآورانه ای بگویید که در محیط کار داشته اید و باعث تغییری بزرگ در محیط کار شده است.
 • با کارمندی که همیشه دیر می کند چگونه برخورد می کنید؟

تحقیق درباره شرکت

یه جستجوی ساده در اینترنت کافی نیست درباره آرمان ها و ماموریت کاری آنها اطلاعات کسب کنید و خود را به عنوان کارمند آن شرکت فرض کنید. شما با تعداد زیادی کاندید برای یک یا چند موقعیت شغلی محدود در حال رقابت برای پیدا کردن کار هستید. تغییر توانایی ها و میزان هوشتان شاید امکان پذیر نباشد اما تغییر اخلاق کاری همیشه ممکن است. بنابراین کمی بیشتر تلاش کرده و درباره شرکت یا شرکت هایی که آرزوی کار در آنها دارید تحقیق کنید.

 • اگر در حال اقدام برای به دست آوردن موقعیت شغلی در یک فروشگاه خرده فروشی هستید به فروشگاه و شعبات مختلف آن مراجعه کرده و محیط آن را بررسی کنید ، با مشتریان حرف بزنید ، از دیگر کارمندان درباره شرایط کاری و میزان رضایتشان جویا شوید ، درباره پیشینه شرکت ، موسس ، زمان تاسیس ، مدیر عامل فعلی تحقیق کنید و همچنین در مورد مدت زمانی که این موقعیت شغلی خالی بوده سوال کنید.

متر کردن خیابان ها برای پیدا کردن کار

مصاحبه برای جمع آوری اطلاعات

منظور از مصاحبه های اطلاعاتی مصاحبه هایی هستند که معمولا در کافه یا رستوران بدون آگاهی طرف مقابل از مصاحبه شدن برای پیشنهاد کار و با سوال و جواب های مختلف شکل می گیرد. این نوع مصاحبه ها بهترین منابع برای افزایش تعداد شماره تلفن های به درد بخورتان هستند که در آینده ممکن است گره از کار شما بگشایند و بهترین استعداد های نهفته را هم می توان کشف کرد.

 • سوال های زیادی از قبل آماده کنید : درباره روزمرگی و کارهایی که روزانه انجام می دهید توضیح دهید؟ مزایای شغل شما چیست ؟ چه کارهایی را به شکل متفاوت انجام می دهید؟ همه اینها سوالات فوق العاده ای هستند اما زمان را هم باید در نظر گرفت.
 • اگر جواب های او شما را تحت تاثیر قرار داده باشد اطلاعات تماس مانند شماره تلفن ، پست الکترونیکی یا آی دی شبکه های اجتماعی که در آنها فعال است را از او بگیرید. حتی می توانید او را به شخص دیگری که از شما خواسته تا فرد با استعدادی را در زمینه مهارتش معرفی کنید ارجاع دهید.

ارتباطات شبکه ای

شرکت های بزرگ و مطرح اکثرا وابسته به معرفی نامه هایی هستند که از طرف دوستان و آشنایان به آنها ارسال می شوند بنابراین از دوستان یا آشنایان خود بخواهید که اگر جایی را می شناسند که می توانند شما را برای کار به آنجا معرفی کنند کوتاهی نکرده و این خوبی را در حق شما انجام دهند. معیارهای خود را با آنها درمیان بگذارید اما این نکته را هم گوشزد کنید که انعطاف پذیری بالایی دارید و می توانید در شرایط مختلف کاری فعالیت کنید و با روی باز پذیرای پیشنهادات هستید. رودربایستی نداشته و مغرور نباشد چون یک تماس ساده می تواند سرنوشت کاری شما را تغییر دهد در آینده می توانید خوبی دوستان و آشنایان تان را با کمک به او و یا یک دعوت شام ساده جبران کنید.

 • یکی از روش های نحوه پیدا کردن کار این است که با دوستان و آشنایان تماس گرفته و از آنها بخواهید که شما را به دیگران معرفی کنند. حتما یک کپی از رزومه خود را در اختیار آنها قرار دهید تا از استعداد و توانایی های امروز شما با خبر شوند و متناسب با آنچه الان در چنته دارید شما را به شرکت ها و یا مشاغلی که مناسبتان هستند معرفی کنند.
 • در دورانی که به دنبال پیدا کردن کار هستید تنها دوستان و آشنایان نزدیک خود را از این موضوع مطلع نکنید بلکه از دوستان دوستان یا آشنایان خود هم می توانید خواهش کنید که اگر در شرکتی که آنها در حال فعالیت هستند موقعیت شغلی خالی ای وجود داشت شما را معرفی کنند.

کارهای داوطلبانه

مشارکت در کارهای داوطلبانه مرتبط با زمینه کاری و علایق شما. در ابتدا احتمالا کارهای ساده و پیش پا افتاده داشته باشید ولی با کمی پرسه زنی در اطراف و اثبات تعهد کاری تان به کارکنان محل ، مسئولیت های بیشتری دریافت خواهید کرد. با انجام این کارها نه تنها به دیگران کمک کرده اید بلکه معرفی نامه ها یا رفرنس های خوبی هم می توانید از آن محل در آینده بگیرید. کارهای داوطلبانه ای که در گذشته داشته اید را در رزومه خود ذکر کنید بسیاری از شرکت ها این گونه فعالیت ها را به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر می گیرند.

 • کارآموزی هم مربوط به شاخه کارهای داوطلبانه می شود. کارآموزی فرصتی کوچک اما طلاییست که بسیاری از شرکت ها از آن برای استخدام نیروی کار فعال و مستعد استفاده می کنند. حتی اگر مدت زیادیست که دوران دانشگاه را پشت سر گذاشته اید ، شور و اشتیاق شما برای کار کردن مجانی یا با پول کم شرکت ها را مجاب می کند که شما در کارتان فردی جدی ، مشتاق به کسب مهارت و پیشرفت هستید.
 • باور کنید که کارهای داوطلبانه یا کارآموزی می تواند باعث پیدا کردن کار شود. در شرایط اقتصادی حاکم بسیاری از شرکت ها به کارآموزی به عنوان روشی باصرفه برای انتخاب نیروی کار مورد نیاز خود می نگرند. چون بسیاری از شرکت ها از فرصت سوزی و اتلاف هزینه برای کارکنان آزموده نشده اجتناب می کنند. با نشان دادن سخت کوشی ، توانمندی ها و استعداد بالایتان ، ارائه راهکاری های عملی و کم هزینه برای مشکلات و سماجت می توانید دل آنها را به فتح کرده و خود را در آن شرکت شاغل نمایید.

اولین تماس : اولین تماس می تواند در پیدا کردن کار بسیار موثر باشد. داخلی فرد یا قسمتی را بگیرید که می تواند به شما کمک کند ( معمولا قسمت منابع انسانی یا مدیریت استخدام شرکت ها و سازمان هایی که به آنها علاقه مندید ). با آنها تماس گرفته و سوال کنید که آیا استخدام دارند یا نه. اما با جواب منفی آنها روحیه خود را از دست ندهید. در مورد شرایط و صلاحیت های مورد نظرشان بپرسید و اینکه آیا کارآموز می گیرند یا نه؟ درباره ارسال رزومه خود به آنها سوال کنید.

 • بعد از هر تماس تلفنی هر آنچه که خوب یا بد پیش رفت را یادداشت کنید. لیستی از مهارت های خود را در یک برگه کاغذ یادداشت کنید تا روان تر و بدون استرس حرف بزنید و چیزی از قلم نیافتد. برای اشتغال در زمینه مورد نظرتان احتمالا نیاز به یادگیری مهارت های دیگری باشد. اما این مسئله بدان معنا نیست که نمی توانید در آن زمینه کار پیدا کنید فقط باید آمادگی خود را بیشتر کنید.
 • به محل شرکت یا کسب و کار مراجعه کنید. یک ضرب المثل عامیانه بین کارکنان با این مزمون وجود دارد که : افراد رزومه ها را استخدام نمی کنند بلکه افراد را استخدام می کنند. روابط انسانی را دست کم نگیرید. با در دست داشتن رزومه خود به محل شرکت یا کسب و کار مراجعه کرده و با قسمت منابع انسانی یا استخدام مصاحبه کنید. اگر بتوانید تصویر ذهنی خوبی از خود در مدیریت آن قسمت ایجاد کنید ، کارتان را به نحو احسنت انجام داده اید. شرکت ها معمولا افرادی را استخدام می کنند که بتوانند دلشان را بدست آورند نه اینکه کسانی که مهارت ها و توانمندی های خود را به رخ شان بکشند.

تغییر ذهنیت تان درباره پیدا کردن کار

نگرشتان را تغییر دهید

تفاوت چشمگیری بین تماس تلفنی و اعلام اینکه به دنبال پیدا کردن کار هستم و مراجعه به جلسه مصاحبه و گفتن اینکه آماده انجام کاری که باید انجام شود هستم وجود دارد. وقتی به دنبال کار یابی هستید، منتظرید تا کسی چیزی به شما بدهد بنابراین روی تحت تاثیر قراردادن آنها تمرکز می کنید. اینکه افراد را تحت تاثیر قرار داده و برداشت خوبی از ما داشته باشند بسیار عالیست ولی نشان دادن شور و اشتیاق و توانای بالا در کمک کردن به آنها بسیار مهمتر است. هر آنچه که می گویید یا می نویسید در خاتمه باید جمله ای به این شکل داشته باشد : به این شکل می توانم در موفقیت کسب و کارتان به شما کمک کنم

یک جا ساکن شوید

اگر عادت به سفر و مهاجرت به کشورهای دیگر دارید و تاکنون در چندین شهر یا کشور مختلف زندگی کرده اید حتما دلیلی برای این کارتان عنوان کنید چون صاحبان کسب و کار افرادی که عاشق سفر هستند و هر روز محل زندگیشان را تغییر می دهند استخدام نمی کنند.

 • دلایلی برای محلی که اکنون در آن هستید بیان کنید ، چه مدت و چرا در آنجا خواهید ماند. دلایلتان همراه با جزئیات باشد مانند : این کشور بهترین سیستم آموزشی این قاره را دارد و دخترم در حال مطالعه درباره درمان بیماری سرطان است یا این کشور در لبه نوآوری های بزرگ در زمینه کسب و کار شما قرار دارد و من اینجام تا سهمی در این نوآوری ها داشته باشم. هرچقدر دلایل دقیقتر ، جزئی تر و با اسامی و مشخصات باشد بهتر است.

کاری پیدا کنید که با مهارت ها و علایق شما سازگار باشد نه اینکه مهارت و علایق خود را با کار سازگار کنید.

اگر هیچ ایده ای درباره کارهای متناسب با استعداد و مهارت های خود ندارید. ذهن خود را آماده یادگیری آنچه که بیشتر صلاحیتش را دارید بکنید. بجای اینکه در آگهی نامه ها به دنبال موقعیت های شغلی خالی بگردید و سپس مهارت ها و تجارب خود را در آن زمینه بهبود بخشید. مشاغلی را انتخاب کنید که مناسب شما هستند. بجای رویکرد اول به آخر از رویکرد آخر به اول استفاده کنید ، استعداد ، مهارت ها و توانمندی های خود را یادداشت کرده و لیست آگهی ها را به مشاغل با مهارت ها و توانمندی های متناسب با آنچه که یادداشت کرده اید محدود کنید.

 • لیستی از تمام مهارت های خود تهیه کنید سپس کسب و کار ها و صنایعی که نیازمند آنها هستند را مشخص کنید ( برای تهیه این لیست از اطرافیان کمک بگیرید ) کسب و کارهایی که میتوانند بهره کافی از توانمندی های شما ببرند را پیدا کنید. در انتها شاید به این نتیجه برسید که رضایتمندی و اشتیاق بیشتری در مشاغلی که هیچگاه به فکرش نبودید خواهید داشت.
 • طبیعت مشاغلی که با شخصیت و نیاز مالی تان متناسبند را بررسی کنید. در غیر این صورت ممکن است کاری پیدا کنید که نیاز است صبح زود سر کار حاضر شوید اما همین موضوع یک دغدغه ذهنی بزرگ برای شما باشد. پس واقع گرا باشید در عین حال حقایق را درباره خود بپذیرید.

صلاحیت هایی که دارید را ارائه کرده و نسبت به یادگیری مهارت های مورد نیاز دیگر و افزایش توانمندی هایتان در آیند علاقه نشان دهید

ممکن است موقعیت شغلی مشخصی به مهارت ها و تواندمندی های بیشتر از آنچه که شما دارید نیاز داشته باشد اما ناامید نشوید. آنچه که در توضیحات آگهی در مورد توانمندی های مورد نیاز موقعیت شغلی می نویسند ایده آل ترین کاندید ها هستند که ممکن است فراتر از آنچه که واقعا مورد نیاز است باشد.

 • خوش برخورد ، مرتب ، شیک و ریلکس بوده و اخمو و آس و پاس نباشید. مثبت ، فعال و رو به ترقی و پیشرفت نشان دهید. علاقه مند نشان داده و تمام آنچه که می تواند برداشت اولیه خوبی براساس خوش بینی و اعتماد به نفس خلق کند را انجام دهید.
 • صندلی خود را به دیوار تکیه نداده و خود را خیلی راحت نشان ندهید ، گوش به زنگ بوده و در عین حال حالت نگرانی و اضطراب به خود نگیرید.

 منبع : wikihow

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *