پس انداز

نحوه پس انداز پول

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

انسان با توجه به اهدافی که در زندگی دارد، به پولهایی جهت تحقق بخشیدن به آن اهداف نیز نیاز دارد. ولی همیشه در آمد ما متناسب با آن هزینه ها نبوده و گاها در مقابل هزینه ی اهداف ما، درآمد های ما بسیار اندک است. از این سو پس انداز کردن یکی از کار های مهم در زندگی هر فردی می باشد که از طریق آن می توان هزینه اهداف بزرگ در زندگی را مثل خرید مسکن، خرید خودرو، سرمایه گذاری شروع کسب و کار و… تامین نمود. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه ی پس انداز کردن پول بپردازیم.

 

گام اول: در آوردن لیست مخارج

جهت پس انداز پول ابتدا باید بدانید که مخارج شما چقدر است. بنابراین به مدت یکماه فقط به لیست کردن دقیق مخارج خود بپردازید تا در پایان ماه بدانید چه میزان از درامد شما در چه زمینه هایی خرج می شود. صرفا از این طریق است که می توانید در زمینه هایی که خرجتان زیاد است صرفه جویی کنید و بتوانید پول بیشتری را پس انداز کنید.

 

گام دوم: اول پول پس انداز را بردارید

بهترین راه برای اینکه بتوانید پس انداز کنید این است که اول مبلغی را که می خواهید پس انداز کنید را بردارید. به این معنی که با توجه به لیستی که در گام اول نوشته اید سعی کنید مواردی در لیست را که می توانید در هزینه به آنها صرفه جویی کنید را در ذهن خود بیاورید و سپس از باقیمانده ی پول همان موارد در ابتدای گرفتن حقوق یا بدست آوردن درآمد، پول پس انداز را بردارید تا به اشتباه در آخر ماه خرج نشود. نکته ی لازم به ذکر در اینجا آن است که مبقدار پس انداز شما باید متناسب با اهداف شما باشد، ولی ما پیشنهاد می کنیم مبلغی که پس انداز می کنید حداقل ۱۵ الی ۲۰ درصد درآمدتان باشد.

 

گام سوم: بررسی اهداف و اولویت ها

همانطور که در بالا گفته شد، پول خود را باید نسبت به اهداف خود پس انداز کنید. اگر فکر می کنید شما اهدافی بزرگ دارید و درآمدتان به قدری نیست که بتوانید با پس انداز کردن به آن اهداف برسید، باید ابتدا مهارت های خود را افزایش داده و سپس شغل خود را تغییر دهید و یا کسب و کارجدیدی به راه بیاندازید که در آمد شما متناسب با هدفتان باشد. در مورد اولویت ها هم باید خودتان بررسی کنید که کدام موارد رد زندگی شما اولویت دارد و ابتدا به رسیدن به آن هدف تلاش کنید. مثلا فردی اولویت اولش خرید خانه است و پس انداز چند ساله اش را در خانه می خواباند و دیگر پولی برایش باقی نمی ماند. ولی فرد دیگر (عموما افراد ثروتمند) به جای خواباندن پول در خانه، با آن سرمایه گذاری می کنند و یا کسب و کاری را ایجاد می کنند که در چند سال آینده می توانند چندین برابر قیمت خانه از آن پول بردارند.

 

گام چهارم: حرکت دادن پول

پول اگر راکد بماند با توجه به نرخ تورم از ارزشش کاسته می شود. حتی اگر پول خود را به بانک نیز بگذارید (که سالانه چیزی در حدود ۲۰ درصد سود می دهد) باز هم به نظر من پول شما راکد است و در واقع در این بین سود به بانک می رسد چون در عین حال که سالانه به شما ۲۰ درصد سود می دهد خود بانک از طریق سرمایه گذاری پول شما شاید ماهانه ۲۰ درصد سود می کند و اگر سود ماه های بعد را با سود های قبلی حساب کنیم، بانک در آخر سال پول شما را سه برابر می کند و فقط ۲۰ درصد به شما سود می دهد. پس بهتر نیست خودتان سرمایه گذاری کنید و یا کسب و کار جدیدی شروع کنید؟! یکی از ثروتمندان بزرگ جهان می گوید: “کسی را نمی شناسم که با پس انداز کردن پول خود در بانک و گرفتن سود اندک بانک میلیاردر شده باشد!”

 

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *