پرداخت جرایم رانندگی

نحوه پرداخت جریمه رانندگی

۲۵ فروردین ۱۳۹۵

مدتی است که پرداخت جریمه های رانندگی به صورت اینترنتی و با چند روش و شیوه میسر گردیده است که راه و روند خاص خود را دارد از استعلام خلافی گرفته تا خود پرداخت جریمه ها با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب به بررسی آن بپردازیم.

اطلاع از میزان خلافی خودرو

برای پرداخت هزینه ی جریمه ی رانندگی ابتدا باید از شناسه و مبلغ آن مطلع گردیم. برای اینکار ابتدا به وب سایت پلیس راهور به آدرس www.rahvar120.ir مراجعه کنید و در قسمت پایینی صفحه بر روی استعلام میزان تخلفات رانندگی [آدرس صفحه] کلیک کنید. در صفحه ی باز شده، شماره ۸ رقمی درج شده در پشت کارت خودرو را وارد کنید و پس از وارد کردن کد تصویر زیر صفحه بر روی جست و جو کلیک کنید تا لیست تخلفات شما را بیاورد.

 

پرداخت اینترنتی جریمه رانندگی

حال که لیست خلافی خودرو خود را به دست آوردید می توانید به آسانی از طریق www.rahvar120.ir بر روی لینک پرداخت الکترونیکی جرایم کلیک کنید. حال وارد صفحه ای می شوید که در آنجا باید ابتدا مشخصات کارت بانکی خود را وارد نمایید و سپس در پایین صفحه شناسه های مربوط به جریمه ی خود را جهت پرداخت جریمه رانندگی وارد نمایید. در صورتی که از طریق سایت های دیگر وارد این سامانه می شوید توجه داشته باشید که آدرس وب سایت sadad.shaparak.ir می باشد.

 

پرداخت جریمه های رانندگی از طریق پیامک (sms)

در صورتی که می خواهید از طریق موبایل و اس ام اس نسبت به پرداخت جرایم رانندگی اقدام نمایید، ابتدا برای بدست آوردن مبلغ تخلف به همراه شناسه قبض و پرداخت، ابتدا شماره ی VIN خودرو را که در پشت کارت ماشین درج شده و با کلمه IR شروع می شود را با علامت * (اول کد و بعد ستاره و کلا بدون فاصله) به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ اس ام اس نمایید. (راه دیگر اس ام اس کردن کد ۸ رقمی بارکد خودرو است که در زیر بارکد بر روی کارت ماشین درج شده است – اول مربع بعد بارکد و سپس ستاره – می باشد.). برای بدست آوردن نمره ی منفی گواهینامه نیز می توانید شماره ی گواهینامه را به همین سامانه اس ام اس کنید.

در صورتی که می خواهید به جای بدست آوردن مبلغ تخلف به همراه شناسه قبض و پرداخت، خلافی خودرو را بدست آورید روش های بالا را بدون زدن علامت ستاره در پایان شماره (علامت *) انجام دهید.

حال که خلافی خودرو و جریمه های آن را بدست آوردید، می توانید از طریق سامانه “آپ” و با موبایل پرداخت نمایید. به این صورت که ابتدا کد #۳*۳*۷۳۳ را شماره گیری می گنیم و سپس با وارد کردن مشخصات جریمه و نیز مشخصات کارت بانکی نسبت به پرداخت آن اقدام می کنیم.

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *