ویزای تحصیلی امریکا

نحوه پذیرش در دانشگاه های آمریکا

۰۸ فروردین ۱۳۹۵
بسیاری دوست دارند به دلیل کیفیت بالای دانشگاه های امریکا در انجا به ادامه ی تحصیل بپردازند و عده ای هم این راه را راهی برای مهاجرت به آمریکا می دانند. هر چه که باشد، ما در این پست از نحوه خونه به بررسی موارد ضروری قبل از اقدام و آشنایی ولیه با سیستم دانشگاهی آمریکا و سپس به بررسی مراحل اقدام و به قول معروف اپلای کردن برای دانشگاه های ایالات متحده آمریکا پرداخته ایم.

مروری بر برنامه زمان بندی

معمولا پروسه اپلای حداکثر یک تا یک و نیم سال و حداقل هشت تا ده ماه قبل از شروع ثبت نام در دانشگاه مقصد آعاز می شود. اگر پروسه خود را دیر شروع کنید نیاز به برنامه دقیق تری دارید و جای نگرانی نیست. البته با توجه به اینکه اکثر دانشگاه های آمریکا به امتحان هایی مانند GRE و GMAT نیاز دارند لازم است که شما با توجه به زمان بندی برگزاری این امتحانات در کشور برنامه خود را به موقع شروع کنید تا به مشکل بر نخورید.

در زیر برنامه زمانبندی مدونی ارائه می شود تا با توجه به زمان شروع پروسه خود بتوانید برنامه خود را مطابق آن طرح ریزی کنید.

– ۱ تا ۱/۵ سال قبل از ثبت نام (بهار):

 • بررسی دلایل خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکا
 • بررسی نوع Degree های ارائه شده توسط دانشگاه های آمریکا و انتخاب یک یا دو نوع از آن ها مطابق با شرایط تحصیلی خود
 • بررسی رنکینگ دانشگاه های آمریکا و انتخاب ۱۰ تا ۲۰ دانشگاه بر حسب نوع Degree های ارائه شده توسط آن ها (تعداد دانشگاه هایی که در این قسمت انتخاب می شود می تواند کاملا سلیقه ای باشد و بازه تعیین شده تنها یک پیشنهاد است) و با توجه به گرایش ها و زمینه های مورد علاقه رشته خود در مقایسه با گرایش ها و زمینه های ارائه شده توسط دپارتمان مربوطه
 • به جمع آوری اطلاعات پیرامون چگونگی اپلای و کارهایی که در مدت پروسه اپلای باید انجام دهید مشغول شوید. برای این کار می توانید از وب سایت های مختلف و همایش هایی که بعضا در برخی از دانشگاه های کشور تشکیل می شود استفاده کنید.

– ۱۰ تا ۱۲ ماه قبل از ثبت نام (تابستان و اوایل پاییز):

 • با توجه به دانشگاه هایی که در نظر دارید تا از میان آن ها تعدادی را برگزینید و همچنین رشته تحصیلی خود, تحقیق کنید آیا به امتحاناتی مانند GRE General ,GRE Subject GMAT,LSAT ,MCAT نیاز دارید! اگر به بعضی از آن ها نیاز دارید با بررسی وضعیت خود و با توجه به اینکه شما به امتحانات دیگری جهت سنجش سطح زبان مانند TOEFL یا IELTS نیازمندید, زمان هایی را برای ثبت نام در این آزمون ها تعیین کنید و خود را برای این آزمون ها آماده کنید.
 • از وب سایت های مربوط به دانشگاه هایی که تا کنون انتخاب کرده اید و قصد دارید از میان آن ها تعدادی را برگزینید بازدید کنید و به بررسی شرایط پذیرشی, ددلاین ها, گزینه های موجود برای کمک های مالی و … بپردازید
 • از وب سایت مربوط به دپارتمان های مرتبط با رشته تحصیلی خود دیدن کنید و به بررسی زمینه های تحقیقاتی و مطالعاتی دپارتمان ها بپردازید.
 • با یافتن یک یا چند زمینه مورد علاقه خود از یک دپارتمان به بررسی اساتید و گروه های مرتبط بپردازید. در این مرحله می توانید از وب سایت هر استاد دیدن کنید و زمینه های مورد علاقه آن ها را مطالعه کنید.
 • با توجه به اطلاعاتی که در این مرحله به دست آورده اید, پیشنهاد می شود که شروع به گرفتن ارتباط با اساتید بکنید. برای این منظور می توانید از اطلاعات موجود در انجمن‌های پذیرش /گرفتن پذیرش / کمک هزینه و تماس با استادان همین فروم استفاده کنید.

– ۸ تا ۱۰ ماه قبل از ثبت نام (اواسط پاییز و اوایل زمستان):

 • پروسه پذیرش دانشگاه ها و امور کمک مالی را شروع کنید. تقاضای خود را برای دانشگاه های مدنظر با ثبت نام در وب سایت مخصوص و دانلود تقاضانامه ها به صورت عملیاتی در بیاورید.
 • با تکمیل فرم تقاضانامه ها و سایر مدارک مورد نیاز قبل از ددلاین های مشخص شده به مرحله تقاضای خود پایان دهید. توصیه می شود هر چه زودتر مدارک خود را ارسال کنید.

– نزدیک ثبت نام (بهار و تابستان):

 • دریافت نتایج تقاضا ها
 • انتخاب یک دانشگاه جهت ثبت نام
 • دریافت I-20
 • هماهنگی برای وقت سفارت و دریافت نتیجه مصاحبه و کلیرنس

* در صورتی که دوستان در فصل پاییز شروع به اقدام می کنند بهتر است مواردی که در بالا برای ماه های قبل گفته شد را در صورت نیاز به صورت فشرده انجام دهند.

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *