نحوه پارک دوبل

۱۴ خرداد ۱۳۹۴

نحوه توقف به فاصله عرضی یک دست

زمانی که می خواهیم با فاصله عرضی یک دست کنار اتومبیلی که پشت سر آن قصد پارک کردن را داریم توقف نماییم باید از فاصله حداقل ۳۰ متری راهنمای سمت راست را روشن کنیم و ضمن نگاه کردن به آینه وسط و سمت راست به نقاط کور آینه ها نیز پوشش بدهیم . ( سرمان را به سمت راست بگردانیم تا نقاطی که در آینه دیده نمی شود را ببینیم ) و پی از اطمینان از اینکه خطری وجود ندارد سرعت خود را کم کرده و با حداقل سرعت ( دنده ۱ یا دنده ۲ ) از فاصله دور در امتداد اتومبیل قرار گرفته و نوک خط برجسته وسط کاپوت را با محل برخورد آسفالت و لاستیک سمت چپ

اتومبیل که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم به اندازه ۵۰ سانتی متر فاصله تنظیم کرده و کنار اتومبیل مورد نظر توقف کنیم طوری که حتی المقدور آینه سمت راست ما از آینه سمت چپ اتومبیل فوق رد شود و حد اکثر به اندازه ای جلو می رویم که داشبورد ما به نوک گلگیر سمت چپ اتومبیل کناری برسد ( یعنی اینکه اتومبیل ما به اندازه یک کاپوت از اتومبیلی که با آن فاصله عرضی ۵۰ سانتی متر یا فاصله عرضی یک دست را تنظیم کرده ایم جلوتر باشد )اگر طول اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم از طول اتومبیل ما کمتر باشد ( مانند رنو و پراید و فولکس و ژیان و … ) به اندازه یک کاپوت باید جلوتر از اتومبیل کناری باشیم ولی در صورتی که طول اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم به اندازه پیکان باشد یا اینکه طول آن بیشتر از پیکان باشد دیگر نیازی نیست که به اندازه یک کاپوت از آن جلوتر برویم و فقط تا جایی جلو می رویم که بتوانیم انتهای اتومبیلی که می‌خواهیم پشت سر آن پارک نماییم را در شیشه بزرگ اتومبیل خودمان ببینیم ( مانند مینی بوس و کامیون و وانت و نیسان و … )

پس بنابراین فاصله عرضی یک دست را باید از فاصله دور تنظیم کنیم و بهترین رو ش این است که از فاصله ۲۰ متری نوک خط برجسته وسط کاپوت اتومبیل خودمان را با محل برخورد آسفالت و لاستیک اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک نماییم ( لاستیک های سمت چپ به اندازه ۵۰ سانت فاصله بدهیم و کنار آن توقف کنیم .

قسمت اول پارک دوبل
قسمت اول همان انجام کار یک پارک ۳۰ سانت کنار اتومبیل جلویی است و در ضمن باید به اندازه یک کاپوت جلوتر از اتومبیل بغلی بایستیم.

قسمت دوم پارک دوبل ( فرمان اول )
خوب حالا ما با فاصله عرضی یکدست یا ۴۵-۳۰ سانتیمتر کنار اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم توقف کردیم و به اندازه یک کاپوت نیز از آن جلوتر هستیم در ضمن اتومبیل ما در داخل خیابان صاف بوده و فرمان ما نیز صاف است بنابراین از روشن بودن راهنمای سمت را مطمئن شده و با دقت و مراقبت کامل رو به عقب به صورت لاک پشتی حرکت می کنیم .

این سوال مطرح می شود که چه زمانی فرمان اتومبیل خود را سمت راست بچرخانیم که بدنه اتومبیل ما با اتومبیل کناری برخورد نکند بهترین و مطمئن ترین لحظه برای چرخاندن فرمان به سمت پارک یا سمت راست ( که به آن فرمان اول می گوییم ) زمانی است که ما انتهای اتومبیلی که می خواهیم پشت سر آن پارک کنیم را در گوشه شیشه مثلثی عقب ( شیشه ۳ گوش یا شیشه لچکی ) ببینیم و این لحظه بهترین موقع برای چرخاندن فرمان اول ( به سمت راست ) می باشد و به ما اطمینان می دهد که بدنه اتومبیل ما با اتومبیل کناری اصلا برخورد نمی کند و حرکت ما هنگام چرخاندن فرمان اول باید خیلی سریع بوده و به آخر سمت راست برسد. نحوه چرخاندن فرمان اول که قسمت دوم پارک دوبل ما را تشکیل می دهد در همه روشهایی که در پارک دوبل انجام می دهیم به همین روش می باشد یعنی استفاده از لچکی عقب مبنای شروع فرمان اول می باشد. بنابراین در قسمت دوم که فرمان اول را تماما به سمت راست می چرخانیم، نصف اتومبیل ما به صورت دنده عقب وارد محوطه پارک می شود.

نکته مهم : دیدن انتهای اتومبیل کناری تضمین می کند که با شروع فرمان اول قسمت عقب اتومبیل ما با اتومبیل کناری برخورد نمی کند.

قسمت سوم پارک دوبل ( فرمان دوم )
در مرحله قبل فرمان اول اتومبیل را به قصد داخل کردن انتهای اتومبیل به سمت کنار خیابان یا سمت راست چرخاندیم اما باید بدانیم تا کجا و چه وقت باید این مرحله را ادامه دهیم تا اتومبیل ما به جدول برخورد نکند.

پس از آنکه موازات اتومبیل جانبی پارک کرده و با دنده عقب انتهای اتومبیل کناری را در شیشه ی لچکی عقب مشاهده کردیم و تمام فرمان را به سمت راست چرخاندیم با همان حرکت آهسته لاک پشتی به عقب رفته تا انتهای اتومبیل جانبی را از وسط شیشه جلو(سمت شاگرد) مشاهده کنیم.
اگر به جدول برخورد می‌کنید
هنرجویان عزیز در صفحات قبل گفته شد که اگر شما از کنترل کلاج خوبی برخوردار نباشید قادر به انجام پارک دوبل صحیح نخواهید بود چرا که با آزاد کردن کلاج اضافه با اتومبیل مورب شما شتاب ناگهانی به اتومبیل داده و دیگر فرصت چرخاندن فرمان را ندارید و با یک لحظه چشم به هم زدن اتومبیل شما به جدول برخورد خواهد کرد.

لذا توصیه می شود اگر مشکل پارک دوبل شما برخورد با جدول است در مرحله ی آخر یعنی فرمان دوم برای کنترل شتاب اتومبیل و جلوگیری از پرت شدن اتومبیل به سمت جدول یک مرتبه بین کار ایست نمایید تا اگر سرعت شما بیش از سرعت لاک پشتی کند شود. شما با این کار فرصت بیشتری برای چرخاندن فرمان دوم به خود می دهید و امکان برخورد با جدول فوق العاده کم می‌شود.

 اگر از جدول فاصله می‌گیرید
هنرجویان عزیز اگر شما در اکثر مواقع در زدن پارک دوبل از جدول با فاصله زیاد پارک می کنید دو علت می تواند داشته باشد که با کمی توجه و دقت حل شدنی است :
یا اینکه شما از ترس افتادن در جوی کنار خیابان نشانه‌ی قدرت تا اندازه لازم نبرده و زودتر از زمان لازم اقدام به برگرداندن فرمان می کنید. در این صورت شما باید با درخواست مربی خود در محل هایی تمرین به پارک دوبل نمایید که جوی عریض داشته باشد تا ترس شما از انداختن اتومبیل در جوی کنار خیابان بریزد .

یا اینکه در چرخاندن فرمان دوم بسیار تندتر از حد معمول عمل می کنید. در این صورت به توضیح زیر توجه نمایید : توجه داشته باشید که فرمان پراید وقتی که از راست کاملا بخواهد به چپ بچرخد فقط ۳/۵ دور یا نزدیک به ۴ دور می باشد شما باید توجه داشته باشید که این ۴ دور فرمان را باید در طول مسیر تقسیم کرده و از بسیار سریع چرخاندن فرمان خودداری نمایید. البته نه آنقدر کند که به جدول برخورد کنیم .

حال که تا این مرحله رسیده‌اید چرا خرابی پارک دوبل خود را در همان آزمون اول اصلاح نمی کنید و در آزمون مرحله دوم قبول می شوید؟!! آیا حیف نیست با کمی توجه بیشتر هنرجویی که از تسلط به کلاج خوبی برخوردار است در آزمایش دوم قبول شود؟

در پارک دوبل فقط سه حالت پیش می آید: – برخورد با جدول . – فاصله استاندارد تا جدول. – فاصله زیاد تا جدول

می توانید با کمی دقت هر دو مورد غیر استاندارد فاصله پارک دوبل را به حالت استاندارد یعنی ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر تبدیل کنید. چطور ؟

در مرحله آخر پارک دوبل می توانید از ۴ دور فرمان اتومبیل پس از چرخاندن ۲ دور یعنی زمانی که چرخهای اتومبیل حالت مستقیم شد ایست نمایید نه آنقدر طولانی که موجب اعتراض آزمون گیرنده شود . پس از ایست کردن حالا با یک کارشناسی با تجربه ی خودتان برای ۲ دور باقی مانده تصمیم تازه بگیرید . اگر حس کردید که اتومبیل شما در حالت اول یعنی نزدیک به اتومبیل می باشد و امکان برخورد وجود دارد ۲ دور باقی مانده ی فرمان را خیلی سریع  انجام داده تا احتمال برخورد با جدول از بین برود .

اگر حس کردید که اتومبیل شما در حالت دوم یعنی فاصله ی نرمال استاندارد از جدول قرار گرفته چه بهتر. ۲ دور باقیمانده فرمان را همان حالت نرمال و با سرعت نرمال می چرخانید تا پارک دوبل شما کامل و بی نقض انجام شود و اما اگر حس کردید که اتومبیل شما در حالت سوم یعنی فاصله زیاد از جدول قرار می گیرد ( نشانه این است که قسمتی از اتومبیل شما از اتومبیل جلویی بیرون تر خواهد بود ) می توانید در این حالت ۲ دور باقیمانده ی فرمان را بسیار کند عمل کرده تا اتومبیل شما با اتومبیل جلویی مقابل هم قرار گیرد .

هنرجویان محترم می توانند در زمان مسلط شدن به پارک دوبل از نقاطی که در زیر دستگیره ی درب عقب قرار دارد استفاده نمایند. خاصیت این نکته این است که هر چه نشانه ی ما از سطح زمین ارتفاع کمتری داشته باشد نتیجه ی بهتری در پارک خواهیم گرفت. بهترین نشانه پایین تر از دستگیره‌ی درب عقب همان زه مشکی رنگ چسبیده به بغل پراید می باشد . یعنی باید سر زه کنار پراید به جوی کنار خیابان رسیده باشد تا فرمان دوم را شروع به چرخاندن نماییم .

پارک دوبل (پارک در سه حرکت)

پارک دوبل (پارک در سه حرکت)

 مواردی که افسر در هنگام آزمایش دور یک فرمانه مد نظر قرار می دهد:
۱-تسلط به کلاج ، گاز و فرمان
۲-حرکت به دنده عقب با دقت و مراقبت و کنترل کامل
۳-رعایت فاصله طولی و عرضی مناسب
۴-هوشیاری وعکس العمل مناسب نسبت به اعمال سایر رانندگان

منبع: آموزشگاه رانندگی صبا

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *