پشت نویسی چک

نحوه نوشتن صحیح چک

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

نوشتن چک بانکی برای خود روش ها و قوانینی دارد که بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده به آنها توجه داشته باشیم. در این مطلب قوانین و نکات نوشتن چک و نحوه پشت نویسی چک بانکی را خواهیم خواند. پس در ادامه با نحوه خونه همراه باشید.

مبلغ چک را به دقت با حروف و عدد بنویسید و از قسمتی که تمام می شود یک خط تا پایان سطر بنویسید. سپس برای اطمینان بیشتر بر روی مبلغ چک نوار چسب بزنید. در صورتی که چک شما فاقد پشت نویسی است بنویسید فاقد پشت نویسی و در صورتی که پشت نویسی کردید. (برای مثال مبلغ یا تاریخ چک اشتباه بوده است و مجبور شده اید قلمخورد بزنید.) در این صورت در پشت چک بنویسید مثلا در قسمت تاریخ قلمخورد دارد و تاریخ ۱۱۱۱/۱۱/۱۱ می باشد. و زیرش را امضا کنید. توجه داشته باشید که بعد از پشت نویسی دور قسمت پشت نویسی شده و امضا باهم یک خط بکشید تا چیز دیگری قابل اضافه شدن به پشت چک نباشد.

در مورد حامل یا غیر حامل بودن چک هم باید گفت چکی که به نام شخص صادر می شود، صرفا توسط وی از طریق بانک قابلیت نقد شدن دارد ولی چکی که در وجه حامل نوشته می شود حکم پول را داشته و قابل خرج کردن به شخص دیگری است.

در حالت کلی سعی کنید تا جای ممکن چک را حامل ننویسید و در وجه خود شخص بنویسید و نیز دلیل نوشتن چک را هم بنویسید مثلا در وجه آقای فلان بابت خرید خودروی هیوندای سانتافه. اگر چک بدون قلمخوردگی بود، در بالای شکل مستطیل که مبلغ (عدد) رانوشتید این کلمه را امضاء کنید؛× بدون خط خوردگی ×. توجه داشته باشید که در دو طرف اش ضربدر بگذارید. نکته ی دیگر آنکه برای چک های تخلیه ملکی حتما از طرف رسید چک را دریافت کنید.

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *