نحوه تمیز کردن پارکت

۰۲ تیر ۱۳۹۵

آموزش نحوه تمیز کردن پارکت را در این مطلب به شما یاد خواهیم داد. اینکه چگونه پارکت را تمیز کنیم و نحوه ی تمیز کردن انواع پارکت چگونه است. چون بسته به اینکه پارکت شما واقعا چوبی باشد یا لیمت، نحوه ی تمیز کردن آن متفاوت است. با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی

نحوه تمیز کردن پارکت چوبی

نحوه ی تمیز کردن پارکت چوبی

برای تمیز کردن پارکت چوبی، ابتدا باید آلودگی ها و لکه ها را از روی آن برطرف کنیم. برای مثال اگر  لکه ی جوهر یا مدفوع حیوانات است، آنرا با پشم فولاد تمیز کنید. اگر چیز های چسبنده ای مانند آدامس و یا شمع روی پارکت چسبیده ابتدا یک قطعه یخ بر روی آن بگذارید و سپس بعد از حدود یکی دو دقیقه آنرا با قاشق بردارید. برای لکه های روغنی هم می توانید از تمیز کننده پلی یورتان استفاده نمایید. سپس سطح آن را با سمباده دانه ریز (بهتر است سمباده نقاشی باشد) بسابید و بعد به خوبی جارو کنید. حال اگر خراشی بر روی پارکت وجود دارد، آنرا با موم استیک یا ماژیک مخصوص چوپ بپوشانید. اگر هم اثار سوختگی (مانند افتادن سیگار و…) بر روی پارکت وجود دارد، ابتدا آنرا خراش دهید و سپس جای آنرا به روش قبلی بپوشانید.

در نهایت پس از تمیز کردن و سمباده زدن پارکت، سطح را با شوینده پلی یورتان (که تبخیر سریع آن باعث می شود آسیبی به چوب وارد نگردد) تمیز کنید و سپس بر روی آن جلا دهنده ی پد فوم رنگ به صورت پولیش بزنید تا با زدن آن کار تمیز کردن پارکت تمام شود. به همین راحتی!

 

 

نحوه تمیز کردن پارکت ملامینه

نحوه تمیز کردن پارکت ملامینه

نحوه تمیز کردن پارکت ملامینه

در قسمت دوم به آموزش تمیز کردن پارکت ملامینه می پردازیم. با توجه به اینکه پارکت ملامینه صرفا یک روکش بر روی مواد فشرده شده است، لکه ها به داخل آن نفود نمی کنند و تمیز کردن آن تا حدودی راحت تر و مراحل انجام آن ساده تر است. ابتدا روی پارکت را جارو بزنید سپس برای پولیش زدن لیمنت ها هم تا جای ممکن از آب و یا مواد شوینده ساده سطوح استفاده کنید. (حتی پیشنهاد ما این است که فقط از آب استفاده کنید.) و اینکه زیاد مواد شوینده یا آب را روی سطوح نریزید و بهتر است به یک دستمال نرم یا حوله زده شود و سطح پارکت با آن به صورت پولیش زدن تمیز شود. هرگز برای تمیز کردن اینگونه پارکت ها از سمباده استفاده نکنید زیرا طرح آن صرفا یک ورق لایه نازک است و با سمباده زدن لایه رویی از بین می رود و پارکت خراب می شود. نکته ی زیر آنکه حتی برای پارکت های ضد آن هم نباید آب زیادی رویشان ریخت و ضد آب بودن آنها برای مواقع ضروری است که مثلا وقتی یک لیوان آب روی آن ریخت سریع پاک کنیم نه اینکه با شلنک آب سطح آن را بشوییم!

لطفا نظر و تجربیات خود را در این باره با سایر کاربران نحوه خونه به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *