سرطان سینه

نحوه تشخیص سرطان سینه

۱۹ آذر ۱۳۹۵

در بیش از یک هشتم زنان سرطان سینه در رتبه ی دوم پس از سرطان پوست قرار دارد. سرطان سینه پس از سرطان ریه دومین عامل مرگ و میر در اثر سرطان محسوب می شود. اگرچه خطر ابتلا در مردان کمتر از زنان است  اما احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه در آنها نیز وجود دارد. اگر سابقه سرطان سینه در خانواده خود داشته باشید باید توجه بیشتری نسبت به هر گونه تغییر در سینه خود داشته باشید. آگاهی و تشخیص زودهنگام سرطان سینه احتمال موفقیت درمان را افزایش خواهد داد.

بخش ۱: افزایش آگاهی در مورد پستانها

۱- تحقیقات در حال تغییر آزمایشات سرطان سینه را دنبال کنید.

در گذشته معاینه ماهیانه سینه (BSE) برای زنان توصیه شوه بود.  در حالیکه در سال ۲۰۰۹ بس از انتشار چندین مطالعه بزرگ به این نتیجه رسیدند که BSE باعث کاهش مرگ و میر یا افزایش آگاهی از سرطان سینه نمی شود.

طبق توصیه های انجمن سرطان آمریکا، BSE باید برای آگاهی زنان و اطلاع از بافت طبیعی و عادی پستان ها انجام شود. به عبارتی دیگر BSE  به شما در تشخیص تغییرات سینه کمک خواهد کرد اما هرگز نمی توان آن را به عنوان جایگزینی برای معاینات کلینیکی توسط پزشک دانست.

۲- BSE بصری انجام دهید.

هر وقت که بخواهید می توانید این کار را انجام دهید هر چند که  بعد از عادت ماهیانه و زمانیکه پستانها تورم کمتری دارند، بهترین زمان انجام آن است. هرماه در زمان مشخصی این کار را انجام دهید.  روبه روی آینه، به صورت نشسته یا ایستاده، بدون پیراهن یا سینه بند بازوهای خود را بالا و پایین برده و هرگونه تغییر سایز، شکل و ظاهر بافت پستانها را بررسی کنید:

 • پوست چروکیده و دارای چال، مانند پوست پرتقال
 • قرمزی یا جوش جدید
 • تورم غیر معمول پستانها یا حساسیت با لمس آنها
 • تغییرات نوک پستان مانند جمع شدن، خارش یا قرمزی
 • ترشحات پستان که می تواند خونی، روشن یا زرد باشد

۳- BSE دستی انجام دهید.

بهترین زمان این نوع BSE طی دوره عادت ماهیانه یا حداقل چند روز پس از پایان دوره است. شما می توانید این معاینه را در حالت خوابیده نیز انجام دهید یعنی حالتی که بافت پستان گسترش یافته و در نتیجه نازکتر و حساستر خواهد بود و یا در حمام که با کمک صابون و آب می توانید حرکتهای هموار بیشتری بر روی پوست پستان خود داشته باشید. برای انجام معاینه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دراز بکشید و دست راست خود را زیر سرتان قرار دهید. با استفاده از ۳ انگشت دست چپ خود سینه راست خود را لمس کنید. از پد انگشتان دست استفاده کنید.
 • از سه سطح فشار مختلف بر روی بافتهای بالای پوست سینه، وسط سینه و نزدیک به قفسه سینه استفاده کنید. مطمئن شوید که سه سطح فشار را به صورت پیوسته و قبل از حرکت انجام دهید.
 • یک خط فرضی از پایین زیر بغل خود کشیده و به طرف بالا و پایین خط فرضی حرکت کنید. از قسمت استخوان ترقوره تا رسیدن به دنده ها شروع به حرکت کنید. از وسط بدن خود تا رسیدن به استخوان سینه اقدام به حرکت کنید. هنگام معاینه سعی کنید کل پستان را بررسی کنید.
 • سپس، این فرایند را برای پستان سمت چپ نیز به صورت مشابه انجام دهید.
 • به یاد داشته باشید که گسترش بافت پستانها تا نزدیکی زیر بغل که به این قسمت اغلب دم گفته می شود ممکن است باعث ایجاد توده یا سرطان شود.

 

۴- احساس راحتی با پستانها داشته باشید.

با برقراری ارتباط با پستانها خطوط، اندازه، شکل و سایر موارد را بررسی کنید.  از شریک زندگی خود بخواهید که شما را از هر گونه تغییر در شکل پستان، آگاه کند چون می تواند بدن شما را در زوایای متفاوتی ببیند و متوجه تغییرات آن شود.

۵- عوامل خطرناک را بشناسید.

برخی از افراد  ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه نسبت به سایر افراد داشته باشند. برخی از عوامل خطرناک به شرح زیر است:

 • جنسیت: احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه در زنان بیشتر از مردان است
 • سن: افزایش سن باعث افزایش خطر خواهد شد. بیشتر افراد مبتلا به سرطان سینه بیشتر از ۴۵ سال سن دارند.
 • عادت ماهیانه: اگر قاعدگی شما در سن ۱۲ سالگی شروع شده و در سن ۵۵ سالگی وارد دوران یائسگی، خطر ابتلا در شما بیشتر است.
 • بارداری و شیردهی: بارداری زود هنگام و بارداری های متعدد خطر ابتلا را کاهش می دهند.  بچه دار نشدن و حاملگی در سن ۳۰ سالگی  خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش خواهد داد.
 • فاکتورهای شیوه زندگی: چاقی، سیگار کشیدن و مصرف الکل جزو عوامل خطرناک برای ابتلا به سرطان محسوب می شوند.
 • درمان جایگزینی هورمونی (HRT): استفاده قبلی یا فعلی می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

۶- تاریخچه پزشکی خود و خانواده خود را بررسی کنید.

برخی از عوامل خطرناک با توجه به وراثت و ژنتیک به شرح زیر است:

 • تاریخچه پزشکی خود: اگر شما سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته اید امکان ابتلا شدن دوباره برای همان پستان یا مخالف آن وجود دارد.
 • سابقه خانوادگی: اگر سابقه سرطان سینه، تخمدان، رحم یا روده بزرگ در خانواده داشته باشید و با شما نسبت درجه ۱ داشته باشند خطر ابتلا برای شما بالاست.
 • ژن: نقص ژنتیکی BRCA1 و BRCA2 خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش خواهد داد.

بخش دوم: شناخت علائم خاص

۱- تغییرات اندزه و شکل پستان را بررسی کنید.

تورم ناشی از عفونت یا تومور می تواند باعث تغیرر در شکل یا اندازه پستان شود.

۲- به هر گونه ترشحات غیر معمول از نوک پستان توجه داشته باشید.

اگر شما در دوران شیردهی نیستید هیچ گونه ترشحاتی از نوک پستان نباید داشته باشید. در صورت وجود ترشحات به خصوص بدون فشردن نوک یا بافت پستان فورا به پزشک مراجعه کنید

۳- نواحی متورم را بررسی کنید.

تورم اطراف پستان، زیر بغل و استخوان ترقوه را بررسی کنید. سرطان پستان ممکن است باعث ایجاد تورم در این نواحی شود.

۴- فرورفتگی بافت پستان یا تغییرات نوک سینه را بررسی کنید.

ایجاد تومور و بزرگی غدد  در نزدیکی سطح پوست باعث ایجاد تغییر در بافت پستان ها خواهند شد. در برخی از موارد فرورفتگی نوک پستان یا ایجاد چال در سطح پوست پستان ها، شما را از ابتلا به سرطان سینه آگاه می سازد.

۵- ضخیم شدن، قرمزی، خارش یا حرارت پوست را جدی بگیرید.

سرطان سینه معمولا سرطانی تهاجمی است و ممکن است با علائمی مانند عفونت در پستان یا بافتی خارش دار و قرمز خود را نشان دهد.

۶- توجه داشته باشید که درد علامت نرمالی نیست.

اگر شما تجربه درد در پستان یا نوک پستان را داشته باشید نشان دهنده ی این نیست که به سرعت تحت درمان پزشکی قرار گیرید. سرطان سینه معمولا بدون درد است و درد ممکن است عفونت، رشد توده یا تومور را نشان دهد. با این حال درد پستان معمولا نشانه ای از سرطان نیست.

به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری و عادت ماهیانه ممکن است درد پستان موقتی داشته باشید. با این وجود در صورت تداوم درد در دوران عادت ماهیانه لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

 

۷- علامتهای سرطان سینه پیشرفته را بشناسید.

به یاد داشته باشید که وجود این علائم الزاما به این معنی نیست که شما سرطان دارید بلکه دلایل مناسبی برای مراجعه به دکتر هستند. برخی از این علائم به شرح زیر است:

 • کاهش وزن
 • درد استخوان
 • تنگی نفس
 • زخم پستان، وجود زخمهایی که ممکن است قرمز، دردناک و چرکی باشند

بخش ۳: غربالگری پزشکی سرطان سینه انجام دهید

۱- معاینه بالینی سینه انجام دهید.

هنگامی که برای معاینه سالیانه به پزشک خود مراجعه می کنید از او بخواهید که سینه شما را برای آگاهی از وجود هر گونه توده مشکوک یا دیگر تغییرات معاینه کند. دکتر معاینه خود را با بررسی ظاهر سینه های شما شروع می کند و از شما می خواهد که دستهای خود را به طرف بالا و پایین حرکت دهید. سپس تحت معاینه فیزیکی قرار میگیرید. در حالیکه شما در حالت خوابیده قرار گرفته اید پزشک شما با استفاده از پد انگشتان پستان ها، زیر بغل و استخوان ترقوه شما را بررسی می کند.

۲- ماموگرافی انجام دهید.

ماموگرم یک تابش کم پرتو ایکس برای بررسی بافت پستان است و اغلب قادر به تشخیص توده قبل از اینکه خودتان آنرا احساس کنید، خواهد بود. بنیاد ملی سرطان سینه توصیه می کنند که زنان بالای ۴۰ سال هر یک تا دوسال یک بار ماموگرافی انجام دهند. زنانی که کمتر از ۴۰ سال سن دارند اما ریسک ابتلا در آنها بالاست باید از دکتر خود در مورد دوره های زمانی مراجعه برای ماموگرافی سوال کنند.

 • در ماموگرافی پستان شما بر روی یک صفحه با دو پره نگه دارنده قرار می گیرد و ممکن است کمی فشار احساس کنید اما نگران نباشید چون این احساس موقتی است. پس از بررسی هر دو پستان رادیولوژیست می تواند هر دو پستان را با هم مقایسه کند.
 • ممکن است دکتر رشد توده های سرطانی را با ماموگرام بررسی کند. همچنین با انجام این تست می توان کیستها، کلسیفیکاسیون و فیبروآدنوم را تشخیص داد.

۳- در صورت وجود هرگونه توده یا تغییرات مشکوک باید تستهای دیگری نیز انجام دهید.

در صورتی که پزشک معالج شما با مورد مشکوکی برخورد کند ممکن است نیاز به آزمایشات دیگری برای تکمیل اطلاعات باشد. برخی از آزمایشات به شرح زیر است:

 • ماموگرافی تشخیصی: اشعه ایکس سینه به منظور ارزیابی توده.
 • سونوگرافی: امواج التراسونیک برای تولید تصویر پستانها استفاده می شود.
 • MRI: این تست از میدان های مغناطیسی برای تصویر برداری از سینه استفاده می کند. این تکنیک را بیشتر برای زنانی که در معرض ابتلا به سرطان سینه با سابقه خانوادگی هستند توصیه می شود.

۴- نمونه برداری انجام دهید.

در صورت تشخیص تومور پزشک معالج شما ممکن است نیاز به نمونه برداری برای تعیین نحوه ی درمان داشته باشد.در نمونه برداری، بافتی از قسمت مشکوک پستان برداشته شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. بیشتر نمونه برداری های سینه عملی سرپایی هستند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

نمونه برداری برای تشخیص ماهیت سرطان و مشخص کردن نوع درمان مهم است. لازم است بدانید که ۸۰ درصد زنانی که نمونه برداری انجام داده اند به سرطان سینه مبتلا نبودند.

۵- منتظر نتایج آزمایشات باشید.

فاصله نمونه برداری تا دریافت نتیجه می تواند استرس زا باشد و مردم با روش های مختلفی با آن کنار می آیند. برخی دوست دارند که خود را در این مدت با فعالیتهای سرگرم کننده  مشغول کنند. دسته دیگر نیز شروع به تحقیق و مطالعه در مورد سرطان سینه خواهند کرد. دسته ی آخر نیز به تامل در مورد زندگی و ارزیابی اولویتها و روابطهایشان می پردازند.

 • ورزش کنید و غذای سالم بخورید تا انرژی و روحیه خود را حفظ کنید.
 • اگر احساس نگرانی، ضعف یا افسرگی داشتید توجه کنید که زندگی روحی و جسمی شما در خطر است و لازم است با یک روان پزشک یا مشاور صحبت کنید.

منبع: wikihow

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *