نحوه اخذ اقامت ترکیه

۱۳ شهریور ۱۳۹۴

نحوه اخذ اقامت ترکیه

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی :

دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی موظف به پذیرش سهمیه‌ای شامل ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) می باشند. در این راستا سازمان ÖSYM(مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه مسئول برگزاری آزمونی به نامYÖS(آزمون دانشجویان خارجی)است که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چندین کشور منطقه به‌ صورت همزمان عرضه می‌شود.

بادقت به سطح معلومات دبیرستانی دانش آموزان ایرانی نسبت به داوطلبان دیگر کشورهای منطقه و نیز اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌های ترکیه، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی، رفت و آمد آسان به کشور ترکیه و عوامل فراوانی از این نوع فرصت استثنایی برای داوطلبان ایرانی ایجاد شده است تا با شانس قبولی بسیار زیاد امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه را یابند.

نظام آموزشی دانشگاه‌های ترکیه کاملاً براساس استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود. زبان آموزشی وابسته به دانشگاه و رشته ، انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و یا ترکی خواهد بود.

تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً مثال دانشگاه‌های ایران است اینگونه که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به پایان خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود. بعد از قبولی در  آزمون مذکور در فوق امکان تحصیل در تمامی رشته‌های فنی مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه‌های ترکیه محیا است.

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های اخیر اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی دریافت نموده اند به صورتی که مدارک علمی این دانشگاه‌ها در تمامی کشورهای دنیا شناخته شده است. در تمامی رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر است و حتی در بعضی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به‌صورت انتقالی به دانشگاه‌های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

همانطور که گفته شد ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم دبیرستان به بعد همانند ایران مشروط به شرکت و قبولی در کنکور سراسری کشور ترکیه است و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد.

شرایط شرکت‌کنندگان در آزمون‌‌ مذکور:

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیه دانش آموزان شامل دبیرستان، فنی حرفه‌ای، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله هستند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

آزمون YÖSشامل دو قسمت است. قسمت اول‌‌: آزمون YÖSجهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه‌ای در مدت ۹۰ دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است.

قسمت دوم‌‌: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمره Aیا Bیا Cداده خواهد شد.

انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت.

تحصیلات تکمیلی (مقاطع فوق لیسانس- دکترا):

گزینش دانشجو در مقاطع بالاتراز لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه بوسیله کنکور سراسری انجام نمی‌پذیرد، بلکه دانشگاه‌ها به‌صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند. بر این اساس ورود به دانشگاه‌ها در این مقاطع به مراتب ساده تر از دانشگاه‌های ایران است.

دانشگاه‌های ترکیه هرسال دوبار اقدام به اعلام لیست رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو درآن رشته‌ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب کرده و اقدام به ثبت‌نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. طول دوره فوق لیسانس حداقل ۲ سال و Ph.Dچهار سال است. زبان تدریس در دوره‌های فوق لیسانس و Ph.D، ترکی یا انگلیسی است.

داوطلبین به ادامه تحصیل در کشور ترکیه باید امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا LES، را داده و قبول شوند. امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره‌های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد شبیه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه‌ها و… در ترکیه مورد نیاز است. امتیاز به‌دست آمده در این امتحان به‌ وسیله برگه نتایج آزمون LESبه داوطلبان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به مؤسسات مربوطه ارائه می‌شود.

این آزمون، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابه‌جایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماه‌های Mayو Decemberبرگزار می‌شود. این امتحان یک آزمون استعداد سنجی شامل ۲ بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است وهدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی است که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نیست. سؤالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.

کلیه ی افرادی که در سال آخر دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دوره فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.

امتحان LESدر مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. نتایج LESاز تاریخ ارائه آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

با توجه به انچه که گفته شد ، دوره‌های تحصیلی در کشور ترکیه عبارتند از:

Ön Lisans Diplomasi. 1شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

Lisans Diplomasi. 2شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ ۱۴۷ واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi. 3شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasiالزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi. 4شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

DOKTORA (Ph. D.). 5شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasiالزامی است.

‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. پیش از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اخذ مدرک‌ دکتراست.

‌نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی ماخوذه از ترکیه توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران به ظرح ذیل می باشد:

۱ مدارک Ön Lisans Diplomasiبا دو سال‌ تحصیل‌ و کلیه‌ مدارک‌ و تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دانشگاهی‌‌)آکادمیک(‌با دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ در صورت‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، «کاردانی» ارزشیابی‌ می‌شود.

۲ مدارک (Lisans Diplomasi Bachelor) بعداز دیپلم‌ دبیرستان، «کارشناسی» ارزشیابی‌ می‌شود.

۳ مدارک ( Yuksek Lisans Diplomasi Master) از دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی، «کارشناسی‌ ارشد» ارزشیابی می‌شود.

‌تبصره‌‌: مدارک‌ موضوع‌ بند ۳ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ به‌ همراه‌ ارایه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ کارشناسی‌ ارشد در نشریات‌ معتبر بانمایه بین‌المللی، «کارشناسی‌ ارشد» ارزشیابی‌ می‌شود.

۴ مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasiبا پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، «کارشناسی‌ ارشد» در دامپزشکی‌ ارزشیابی‌ می‌شود.

۵ مدارک( Doktora Ph. D)از دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد، «دکترا» ارزشیابی‌ می‌شود.

‌تبصره‌‌: مدارک‌ موضوع‌ بند ۵ از مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ اسامی آنها در لیست دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ آورده‌ نشده‌ است، به‌ شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ همراه‌ با ارایه‌ یک‌ مقاله‌ علمی، پایان‌‌نامه‌ دوره‌ دکترا در نشریات‌ معتبر نمایه شده بین‌المللی‌ غیرمحلی(غیر از ایران‌ و کشور محل‌ تحصیل)، «دکترا» ارزشیابی‌ می‌شود.

هزینه تحصیل و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه:

عموما دانشگاه‌های ترکیه دارای تسهیلات  گسترده و خوبی از لحاظ فضای آموزشی، امکانات کتابخانه‌ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند. اغلب دانشگاه‌ها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار پایین هستند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها از قبل تعهدی برای خوابگاه ارائه نمی‌کنند اما در سال‌های اخیر عموما امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی محیا بوده است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه تفاوت چندانی با ایران نداشته و می توان بیان کرد با هزینه ماهانه معادل ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار زندگی متوسطی را در این کشور داشت ، هزینه خوراک و مسکن نزدیک به ایران و هزینه پوشاک بسیار کمتر می باشد . همچنین دانشجویان از ۵۰ در صد تخفیف در هزینه های رفت و آمد عمومی استفاده نمایند.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اکثرا از ۱۵ هزار دلار بیشتر خواهد بود اما با دقت به آنچه که بیان شد دانشجویان ممتاز توانایی دریافت بورس و وام های کمک تحصیلی از دانشگاه های این کشور را دارا می باشند.

مهاجرت کاری به ترکیه

کار در ترکیه

در سال ۲۰۱۵  با قوانین جدیدی که کشورترکیه در امور حقوقی مربوط به اتباع خارجی خواستار کار درکشور ترکیه اتخاذ کرد مورد توجه و استقبال اتباع خارجی برای اقامت کاری در ترکیه گردید که باعث شده شرایط مطلوب تری برای کار در کشور ترکیه فراهم گردد,این در حالی است که  تمامی این اقدامات در پس این است که کشور ترکیه را هر چه سریعتر به عضویت  اتحادیه اروپا  نزدیک سازد. در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی موسوم به OECD، ترکیه جزء سه کشوری است که سال آینده بیشترین میزان استخدام را خواهند داشت ، کشور ترکیه در زمینه افزایش کار و استخدام در سال ۲۰۱۵  بعد از کشورهای آمریکا و مکزیک در رده سوم جهان قرار گرفت. باید خاطر نشان کرد کشور ترکیه از نظر میزان استخدام، در رتبه ی بالاتراز کشورهایی نظیر انگلستان، کانادا، فرانسه و آلمان قرار گرفت. (وکلای موسسه حقوقی ملک پور شما را در راستای دریافت ویزای کار ترکیه همیاری می نمایند.)

 با وجود قوانین جدید دریافت اجازه کار در ترکیه، به طور خودکار به منزلهٔاجازه اقامت در ترکیه محسوب میشود که این امر باعث گردیده تا افراد به سمت ویزای کار در ترکیه گرویده شوند.

همچنین جذب نیروی کار در کشور ترکیه به وضعیت بازار کار، تغییرات در بخش اقتصادی ویا تغییرات کلی در اقتصاد ویا توسعه در نیروی کاری موجود، مدت اجازه اقامت درترکیه و مدت قرارداد خدمت ویا نوع کاردرترکیه بستگی دارد.

اما باید دانست که ویزای کار در ترکیه به چند دسته تقسیم می شود که در ذیل به توضیح آنها می پردازیم:

 ویزای کار موقت ( Temporary work visas)

مدت اعتبار اجازه کار موقت در ترکیه، بر اساس قانون کار، یکسال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفه خاص صادر می گردد. پس از اتمام یکسال، اجازه کار برای همان شغل و محل کار، در صورت توافق دو طرف (کارفرما و کارمند)، اجازه کار تا ۳ سال دیگر تمدید می شود. پس از اتمام اجازه کار ۳ ساله، این نوع از مجوز تا ۶ سال با توافق دو طرف قابل تمدید می باشد. همچنین وابستگان متقاضی اصلی بعد از پنج سال اقامت کامل بدون رفت و آمد در ترکیه می توانند اجازه کار دریافت نمایند واین می تواند مزیتی ویژه برای ویزای کار در ترکیه محسوب شود. (موسسه حقوقی ملک پور آشنا به امور حقوقیکار در ترکیه  شما را در این زمینه یاری می نماید.)

 ویزای کار نامحدود( Unlimited work visas)

این نوع ویزا شامل حال کسانی می شود که به مدت هشت سال است که در کشور ترکیه اقامت داشته و زندگی می کنند و یا با این توضیح که مدت شش سال به صورت کامل (بدون رفت و آمد)  در کشورترکیه حضور داشته باشند.

می توان گفت کسی که ویزای کار نامحدود در ترکیه را داشته باشد در اصل به اقامت دائم در این کشور رسیده اما بهتر است بدانید که مقامات کشور ترکیه با تصویب قوانین جدید، در صورتی که فردی به عنوان یک تهدید جدی برای نظم و امنیت عمومی دیده شود، ممنوعیت ورود فرد را به مرزهای کشورترکیه از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش دهند .

در ا دامه به توضیح اینکه فرد متقاضی برای اخذ ویزای کار ترکیه چه اقداماتی باید انجام دهند می پردازیم:

برای حق کار در ترکیه،تمامی اتباع خارجی متقاضی اشتغال در ترکیه موطف به اخذ مجوز کار می باشند.
۱- فردی که از داخل کشورترکیه برای اخذ مجوز اقدام می کند : اتباع خارجی که دارای کارت اقامت از اداره امنیت ترکیه هستند و حداقل ۶ ماه از زمان آن باقی مانده است می توانند نسبت به اخذ ویزا و اجازه کار در ترکیه اقدام کنند این در حالیست که دانشجویان و سایر افرادی که دفترچه و مجوز اقامت تحصیلی دارند نمی توانند برای گرفتن ویزای کار اقدام کنند.

۲- فردی که خارج از کشور ترکیه برای اخذ مجوز اقدام می کند : شامل افرادی است که تا به حال دفترچه اقامت کوتاه مدت از اداره امنیت ترکیه دریافت نکرده اند، و هم اکنون در خارج از ترکیه سکونت دارند،شما می توانید به کمک وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور جهت صدور ویزای کار اقدام نمایید.

درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید. درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.

برای تمدید مدت اجازه کار در کشور ترکیه حداکثر تا پانزده روز پس از پایان مدت مجوز و همچنین دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایست به وزارت کارترکیه مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به متقاضی رسیدگی کرده و نیتجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

مشخصات کشور ترکیه :

حدود ۷۵ درصد از جمعیت کشور ترکیه دارای نژاد ترک ۲۰ درصد از نژاد کرد و اقلیتی از جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی , گرجی ,ارمنی , عرب , یودی و… هستند. کشورترکیه به علت قرارگرفتن در بین دو قاره آسیا و اروپا دارای اقوام مختلف بوده و تأثیرات ناشی از ورود اقوام مختلف به آن، درچهره ی مردم این کشور دیده می شود.

کردها به عنوان بزرگترین اقلیت  در کشور ترکیه در بخشهای شرق و جنوب شرقی این کشور ساکن هستند. این در حالی است که عمده جمعیت ارامنه در استانبول سکونت داشته، گرجی ها عمدتأ در سواحل دریای سیاه و شمال غربی , یونانی ها در استانبول وعرب ها در کنار مرزهای عراق و سوریه ودر جنوب شرقی کشور ترکیه سکونت دارند.

در اینجا به شرایطی که شما را مجاب می کند درکشور ترکیه اقامت داشته باشید اشاره می کنیم:

نزدیکی فرهنگی و دین رسمی کشور ، زبان ترکی ، وجود ایرانیان زیاد،هزینه های به نسبت پایین برای ایرانیان : با توجه به نرخ لیر که هم اکنون ۱۶۰۰ تومان است هزینه های زندگی در ترکیه برای ما بسیار بهتر از زندگی در کشور های اروپایی با یورو وپوند و دلار است، نزدیکی جغرافیای و عدم نیاز به ویزا رفت و آمد به این کشور را بسیار ساده نموده است و همچنین حقوق بهتر وشرایط کاری  سبب شده تا ایرانیان زیادی برای اقامت در کشور ترکیه اقدام کنند.

همچنین لازمه به کار رسیدن در هر کشوری این است که شما به زبان آن کشور مسلط باشید در کشور ترکیه مهمترین توصیه ما به شما هموطنانی که زبان ترکی استانبولی را بلد نیستید، شرکت کردن در کلاس های فشرده زبان جهت یادگیری هر چه سریعتر زبان ترکی تا رسیدن به سطحی که حداقل تا حد متوسطی توانایی صحبت کردن را فراگیرید، می باشد. با یادگیری زبان کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر کسب می کنید. در غیر این صورت بالاجبار باید زمان زیادی را در کارهای سخت تر و با دستمزد کمتر شاغل شوید تا زبان ترکی را به مرور زمان بیاموزید.

اگر شما حرفه ای خاص دارید نیز می توانید همانند ایران از طریق روزنامه و آگهی کار برای اشتغال اقدام نمایید، شغلهایی که امروزه بیشتر مورد نیاز در کشور ترکیه می باشد استادکار صافکار، راننده فورک لیفت، استادکار آلومینیم ،…..

همچنین در زمیننه های تجارت  به : مدیر بازرگانی، مدیر توزیع و فروش، مدیر بازاریابی، مدیر مالی،حسابدار، بازاریاب حرفه ای، فروشنده حرفه ای ، مدیر دفتر و منشی

سرمایه گذاری ، ثبت شرکت و کار آفرینی در ترکیه

اشکالات ثبت شرکت در ترکیه

در گذشته نه چندان دور خیل عظیم مردم مخصوصا از کشورهای خاورمیانه به سمت کشور ترکیه برای اخذ اقامت کشور اروپایی به عناوین مختلف و یکی از آنها ثبت شرکت باعث شد سرمایه های گزافی از کشور خارج شود و معمولا ایراد و اشکال آن این است که در ابتدا گفته میشود بعد از ۵ سال اقامت دائم داده میشود اما پس از سپری شدن حدود سه سال با تغییر قوانین و سخت تر کردن کار چه از لحاظ قانونی و چه از لحاظ مادی فرد را با دوگانگی مواجه میسازد.

موسسه حقوقی ملک پور با استفاده از وکلای مجرب  بهترین شیوه را برای خارج کردن پول از کشور و سرمایه گذاری دقیق و انجام تجارت را به شما مشاوره خواهد داد.

با توجه به قانون مصوب ابتدای ماه فوریه ۲۰۱۲ ، کلیه اتباع کشورهای خارجی جهت شروع هر نوع کسب و کار و می بایستی اقدام به ثبت شرکت نموده و سپس برای خود درخواست اجازه کار نماید . پس از دریافت اجازه کار، شما نمیتوانید بدون محدودیت به ترکیه ورود و خروج داشته باشید.

۲-قانون جدیدی که در مورد سرمایه اولیه ثبت شرکت در ترکیه در جولای ۲۰۱۲ تصویب شده به شرح زیر است:

اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست ۱/۴ ارزش سرمایه شرکت را قبل از انجام ثبت شرکت، به ترکیه وارد نمایند ( به حساب خزانه دولت واریز نمایند) این مبلغ بعد از اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی درج گردید؛ قابل برداشت می باشد. لازم به ذکر است حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۱۰٫۰۰۰ لیر ترکیه و سهامی خاص ۵۰ هزار لیر ترکیه می باشد.

(این قانون برای شرکت های مسئولیت محدود که قبلاٌ حتماٌ می بایست حداقل با ۲ نفر ثبت شوند امکان پذیر است.برای شرکتهایی با سهامی خاص، همچنان ۵ شریک الزامی است) و مطابق با قانون جدیدحداقل سرمایه شرکت های بامسئولیت محدود ۱۰۰۰۰ لیره ترک و شرکت های سهامی خاص ۵۰٫۰۰۰ لیره ترک می باشد و اشخاص حقیقی یا حقوقی که بخواهند در ترکیه شرکت ثبت نمایند می بایست ۱/۴ ارزش سرمایه شرکت راقبل ازانجام ثبت شرکت، به ترکیه وارد نمایند ( به حساب خزانه دولت واریز نمایند ) این مبلغ بعداز اینکه شرکت به صورت رسمی ثبت شد و در روزنامه رسمی ترکیه درج گردید؛ قابل برداشت می باشد.

هزینه های جاری یک شرکت در ترکیه :

۱٫ هزینه حسابدار ( هزینه حسابدار رسمی ماهانه ۱۸۰ دلار به بالا )

۲٫ هزینه کارمند ( اجباری نیست ولی بهتر است برای اعتبار شرکت در آینده پرداخت شود )

۳٫ هزینه اجاره محل دفتر

۴٫ هزینه حقوق و بیمه کارمند و بیمه اعضای شرکت

۵٫ هزینه آب ، برق ، تلفن و اینترنت

۶٫ در صورتی که محل کار اجاره باشد ۲۳ درصدمالیات بر اجاره (استوپاژ)

۷٫ هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی (سالانه حدودا ۴۰۰ دلار )

۸٫ مالیات بر درآمد ( معادل ۱۸ % سود خالص شرکت )

قوانین تجاری ترکیه:
در قانون جدید ترکیه شرکت ها باید در زمینه کاری خود شفافیت داشته باشند ، صورت حساب های مالی شرکت ها باید شفاف باشد و شرکت ها باید در این راستا بکوشند.

سهامداران:
سهامداران با توجه به سرمایه گذاشته شده توسط آنها مسئول هستند، اگر شرکت نتواند مالیات خود را بدهد سهامداران به نسبت میزان سهامشان مسئول هستند.
تعداد سهامداران:
میتواند از ۲ الی ۵۰ نفر باشد.
نوع سهامداران:
میتوانند اشخاص حقیقی ، حقوقی ، شهروند ترکیه و یا افراد خارجی باشند.
مدیران:
مدیران میتوانند شهروند ترکیه یا تبعه یک کشور خارجی باشند، مدیر شرکت میتواند طبق اساسنامه از سهامداران نباشد و فردی غیر از سهامداران شرکت باشد.
اساسنامه:
این موارد باید در اساسنامه ذکر شوند : سهامداران ، نام شرکت ، موضوع فعالیت شرکت ، مقدار سرمایه ، سرمایه تعهد شده از طرف هر سهامدار ، مدت شرکت ، روش اعلان اطلاعیه های شرکت.
سرمایه سهمی:
حداقل سرمایه یک شرکت مسئولیت محدود ۵۰۰۰ لیر است. ارزش اسمی هر سهم نمی تواند کم تر از ۲۵ لیر باشد.

دارایی های زیر می توانند به عنوان سرمایه برای سرمایه گذار خارجی تلقی گردند:
الف –ماشین آلات ، تجهیزات ، ابزارها و کالاها به عنوان سرمایه غیر نقدی
ب –دارایی های غیر مادی ( حق اختراع، علائم تجاری،)
ج –سود حاصل از سرمایه گذاری خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و اصل و بهره وام های خارجی و سایر حقوق مالی
ه –حقوق بهره برداری و فرآوری منابع طبیعی
و –سهم های شرکت های دیگر
سرمایه به شکل اوراق سهام منتشر نمی شود. حداقل مشارکت ۲۵ لیر یا هر مقدار بالاتر قابل تقسیم به ۲۵ لیر است . هر انتقال مالکیتی باید در دفتر ثبت سهم وارد و توسط حداقل ¾ اعضا تصویب شود و این اعضا باید نماینده حداقل ¾ سرمایه سهمی باشند. انتقال می تواند مشمول هر گونه ممنوعیت دیگر موجود در اساسنامه باشد.

منبع: موسسه حقوقی ملک پور

 

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *